Fataalsed ehitised Eestis

3 minutit

Meid ümbritsevate ehitiste hulgas on palju erinevaid objekte. Pilguheit fataalsetele ehitistele on erinev, olenedes nii pilguheitja tegevusalast ja elukäsitlusest, kui ka pilguheitmiseks kasutatud abivahenditest. Tõnu pildistab fotoaparaadiga ja Uku mobiiltelefoniga. Näituse märkobjektideks läbi ühe nädala on hooned, kus inimesed sünnivad ja hooned, kust inimesed oma viimsele teekonnale saadetakse.

Petlemma täht ja Getsemani aed Aeg antud sündida aeg antud surra. See ongi saatus, «faatum» ja fataalsus. Sinna kahevahele jääb elu, mis on ühene ning kokkuvõttev vanarahva sõnaga: «Selline ongi elu». Ei mingit saatust ega fataalsust. Enne Jeesuse sündi ilmutas ennast Maarjale peaingel Gabriel ning ütles neitsile, et Petlemmas sünnib talle poeg, kelle nimeks saab Jeesus. Nii sündiski ja taevasse tõusis Petlemma täht, mis juhatas kolm Idamaa tarka Petlemma talli, kus hobused ja eeslid ning sõimes lapsuke. Nad tulid ja kummardasid sündimise ime ees. Getsemani aias ilmutas ennast pärast püha õhtusöömaaega oma jüngritele Jeesus, öeldes, et üks teist annab mind ära ja teine salgab mind maha enne seda kui kukk on kolm korda kirenud.

eed kaks olid Juudas ja Peetrus. Üks teadis kolmekümne hõbeseekli eest, teine mitte. See oli nende saatus. Öeldud on, Kabel ajutine Sünd igavene. Võib ka vastupidi – Sünd ajutine Kääbas igavene. Ei saa maha tallata ei kääbast ei risti kui ka sünnikoht mällu ei jää matmispaik jääb igavesti ristiga või ristita kabeli või kabelita kui ka kabel ei jää üle aegade üle lagunend kivide elu edasi läeb kääpas ja kabelis mulla all on kõigi rist aga elu ei pruugi veel lõppeda vist.

Näitus käsitleb sünni ja surma kooslust läbi varalahkunud sünnitusmajade, mis on tänaseks likvideeritud ja aastasadu kestnud kabelite. Tõnu Noorits fotoaparaadiga ja Uku Põllumaa mobiiltelefoniga on jäädvustanud sünnituspaiku, kus sünnib midagi muud kui inimese sünd. Olgu kortermaja või auditoorium. Igavest elu kabelite kaudu on nad samas otsinud pikki aastaid. Pildistanud ainult seitsme päeva
jooksul. Mälu ei kao ja elab igavesti nagu surmgi.

Raplas on üle peatee nii kirik kui endine sünnituskliinik. Tartus vastakuti nii sünnitusmaja, Vana anatoomikum kui surnukuur. Ka sisaliku tee kivil jätab jälje rääkimata inimestest veel.
Mahuka projekti «Eesti ehitised» jätkuetappi «Fataalsed ehitised Eestis» on võimalik kaeda, nagu ikka, mitmetes Eesti linnades 2013. sügisest kuni 2014. aastani välja. Näitused seatakse üles Rakveres, Tallinnas, Valgas, Haapsalus, Viljandis ja Tartus. Saadikutena võivad lisanduda teosed ka varasemastest näitustest: «Elavad ehitised Eestis» ja «Surnud ehitised Eestis». Nähtav näitus on pühendatud kunagisele Viljandi peagünekoloogile (Arnold Filip Põllumaa 1907–1981).

Näitus jääb avatuks kuni 02.03.2014

FATAALSED EHITISED EESTIS 2013
Fotod: Uku PÕLLUMAA ja Tõnu NOORITS

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp