Kaks uut näitust Tartu Kunstimajas

3 minutit

Valik Margus Meinarti aastail 2011—2013 Belgias sündinud loomingust esitab kolme tahku, mida liidab tugevalt kokku värvimõju. Need on portreed, aktid ja abstraktid. Lähedaste ja sõprade portreed, säälhulgas autoportreed, tabavad iseloomu ja meeleolu värvilaigu kaudu. Aktid astuvad esile, varjust valgusesse ja vastupidi, nii jämeda kontuurina kui ka mosaiikse värviliigendusena. Enam kui varem naudib kunstnik puhttinglikke ja meeli puhastavaid kujutlusi. Tema maalides on nii jõudu kui õrnust, nii lakoonilist üldistust kui peenfaktuurset mängu, nii teravaid kontraste kui ka mahedaid meelisklusi. Oma kujutlused manab Margus Meinart nähtavaks nii pahtli kui pintsliga. Mõlemad võivad olla nii laiad kui ka kitsad ning sekka satub kollaažitükke.  

Kunstnikuhariduse on Margus Meinart saanud Tartus Konrad Mäe Ateljees. Kunstiühingu „Pallas“ juurde kuulunud vabaakadeemiast võrsunud kunstnikest on ta Tartu näitusil olnud järjepidevaim ja tasemelt toekamaid esinejaid. Tartu kooli on Margus Meinart pannud proovile täiendõpingutega Norras ja Ameerika Ühendriikides ning terase kunstivaatlejana mitmel pool mujal Euroopas. Kaja Kärneri, Lembit Saartsi ja Heldur Viirese õpilasena on ta ennekõike värvi müsteeriumi uurija ja vahendaja ning selle kaudu pallasliku traditsiooni kindel kandja ja selge väärtustaja meie praeguses maalikunstis. Taolisi ei ole palju. Sääljuures on Margus Meinart süvenemisvõimeline katsetaja ja rahutu otsijahing konkreetsest abstraktseni.

Viimati esines Margus Meinart isiknäitusega kodulinnas Tartus täpselt samas kohas viis aastat tagasi. Tema seni mahukaim ja tuumakaim, 72 maalist koosnev väljapanek oli hiljuti Brüsselis, Eesti Esinduses Euroopa Liidu juures.

Margus Meinart on Kunstiühingu „Pallas“ ja Tartu Kunstnike Liidu liige.

Näitus Tartu Kunstimajas on avatud 22. septembrini.

Margus Meinart: Mitmetahu(ka)line

Tartus on tore näitust teha. Siia ma ju kuulun ja siin ma olen maalimist õppinud, kuigi viimased kaheksa aastat olen elanud Brüsselis.

Väga raske on end maalijana iseloomustada, pigem paar sõna sellest, kuidas ma töötan. Maalin intuitiivselt, põhitegija on värv, vahest paksem, vahest õhem, aga ikkagi värv. Eksperimenteerin erinevate töövahendite ja stiilidega, näiteks kasutan praegu palju spaatlit. Proovin maalilaade läbi, seeriaid ei tee. Suuremad ja rahulikumad pinnad tulevad pärast mõnenädalast „kributamist“, portreed ja aktid aga pärast abstrakte. Viimasel ajal olengi liikunud rohkem ekspressiivsuse ning suuremate ja lihtsamate pindade poole.

Mõne sõnaga näituse pealkirjast. Mitmetahukalisus – tahtsin ära kasutada Monumentaalgalerii kõrgust ja avarust ning eksponeerida mõni pilt rohkem. Piltidest moodustatud tahukad andsid selleks sobiva võimaluse. Pildid ise on siiski eraldiseisvana maalitud ja komplektidena kokku on nad pandud vaid selle näituse jaoks. Samas oli huvitav erinevaid pilte omavahel kokku sobitada ja tervikuks siduda. Mitmetahulisus – on erinevas stiilis pilte, mis ei ole ühe vitsaga (pintsli, spaatliga) löödud. Nende lahtimõtestamise ja sõnastamise jätan aga vaatajate hooleks.

Näitusel on väljas tööd aastatest 2011-2013, tehtud kõik Brüsselis.

Tänan abi eest: Kersti, Mattias, Sander Orav, Heino Sildala, Enn Lillemets (Kunstiühing Pallas), Indrek Grigor (Tartu Kunstnike Liit).  

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp