Näitus on pühendatud 20. sajandi Euroopas totalitarismi ohvriks langenud inimestele

1 minut

Alates tänasest, 14. juunist on Okupatsioonide Muuseumis avatud näitus, mis on pühendatud 20. sajandi Euroopas totalitarismi ohvriks langenud inimestele.

Traagilisel moel oli 20. sajandi Euroopa kolme hävitavaima totalitaarse reļiimi – kommunistliku, natsliku ja faĻistliku – sünnikohaks ja tegevusväljaks. Need reļiimid on süüdi miljonite süütute inimeste hävitamises ja mõõtmatute kannatuste põhjustamises. Näituse eesmärk ongi tõsta avalikku teadlikkust nende totalitaarsete diktatuuride toime pandud kuritegude kohta, osutada nende ajaloolistele seostele, et rõhutada inimõiguste alalhoidmise tähtsust.

Näitus on loodud albumina, mille lehed on pühendatud totalitarismi all kannatanud maadele. Kujuteldav ajatelg jookseb nööridel, millega album on keskelt kokku köidetud, ja osutab reļiimi kestusele. Albumi igal leheküljel on totalitaarsete reļiimide juhtide korraldusel toime pandud rahvusvaheliste kuritegude tsiviilohvrite arv. Totalitaarsete võimustruktuuride olemust kirjeldab andmete olemasolu korral totalitaarse partei liikmete ja salapolitsei töötajate arv. Samuti on võimaluse korral näidatud riigist põgenenud inimeste arv. Statistikalehti raamivad pildid poliitilistest liidritest ja võimukandjatest, kes olid vastutavad toimepandud kuritegude eest.

Näitus on kokku pandud Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogusse kuuluvate avalik-õiguslike asutuste ja kolmanda sektori organisatsioonide rahvusvahelises koostöös.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp