Halb planeering välistab ka hea arhitektuuri

2 minutit

Kes teeb selliseid planeeringuid? Ja kes on see idioot, kes need vastu võtab? Vastus on: neid teevad planeerimisfirmad, firmad, kus pole tööl ühtki arhitekti, ehk vaid geodeedid ja maamõõtjad, ja vastu võtavad kohalikud omavalitsused, kus samuti ei tööta ühtki kvalifitseeritud arhitekti. Antud juhul on omavalitsus lausa planeeringu tellija.

Eestimaa on täis arulagedaid, maastikku ja kultuuri eiravaid planeeringuid, mille tegijatel ilmselgelt puudub piisav haridus, et luua kestlikku ja kaunist keskkonda. Aastaid on arhitektid juhtinud valitsuse tähelepanu absurdsele planeerimisseadusele, mis annab võimaluse ehitusprotsessi aluse, kõige olulisema osa ehk planeeringu teha kõigil, kes poole kõrvagagi on kuulnud sõna „planeerimine”. Planeerimisseadusest: „Kõrgharidusega arhitekt, planeerija või muu planeerimisalase ettevalmistusega spetsialist võib iseseisvalt ja oma vastutusel koostada detailplaneeringuid”. Ja nii need „muud” muudkui planeerivad planeeringuid, mille eest ilmselt EKA esimesel arhitektuurikursusel arvestustki kätte ei saaks. Loodan väga, et planeerija kutsestandard loob ses valdkonnas mingisugusegi korra.

Asi ei oleks ehk veel nii hull, kui omavalitsustes toimiks vähemalt korralik järelevalve, tegutseks omavalitsuse arhitekt, kes oskab hinnata suurt pilti, kel on vastav kutse ja haridus ning kes on valmis vastutama oma piirkonna ehitatud keskkonna eest. Paraku, nagu öeldud, pole enamikus omavalitsustes üldse arhitekti tööl, või kui on, siis on ka tema pädevus pahatihti kaheldav. Ja see ei muutu ka edaspidi: riigi seisukoht on, et omavalitsuse arhitekt on ametnik ehk bürokraat, kes kontrollib vaid vastavust seadustele, kellelt ei oodata ei visioone, läbinägelikkust, ilumeelt ega soovi muuta maailma paremaks, ning kelle puhul ei eeldata arhitekti kutsekvalifikatsiooni, ka mitte kõige madalama olemasolu.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp