Neljateistkümnes festival „Klaver“seab fookusesse mitmekülgsed naispianistid

3 minutit
Kuula
Olga Kern

23. oktoobri õhtul algab juba 14. korda toimuv festival KLAVER, mis toob nelja päeva jooksul Estonia kontserdisaali lavale terve plejaadi mitmekülgseid naispianiste ning põnevaid lugusid klaveritest ja klaverimängijatest. Festivali kunstiline juht on sel aastal pianist Age Juurikas.

23. oktoobri õhtul annab festivali avakontserdi Saksamaalt pärit pianist Elena Bashkirova, kes on tuntud oma emotsionaalsete esituste ja erakordsete tehniliste oskuste poolest. Tema isa on hinnatud pianist ja õppejõud Dmitri Bashkirov, seega kandub perekonna musikaalsus põlvest põlve edasi. Kavas on kolm osa Dvořáki tsüklist „Poeetilised meeleolud“, Mozarti fantaasia nr 4 c-moll K 475 ja klaverisonaat nr 14 c-moll K 457 ning klaverisonaat nr 13 B-duur K 333, samuti neli osa Fanny Henseli (Mendelssohn) klaveritsüklist „Aastaring“ (Das Jahr) H 385. Kontserdile eelneb kell 18 vestlus, mis võtab luubi alla klaveriõhtute traditsiooni viimase 200 aasta jooksul. Vestlevad Toivo Nahkur, Ia Remmel ja Age Juurikas.

24. oktoobri õhtul esineb Estonia kontserdisaalis 2022. aastal aasta jazzmuusiku ning 2024. aastal aasta jazzihelilooja tiitliga tunnustatud pianist Kirke Karja. Kontserdil kõlab Kulla, Draksleri, Hauptmanni, Čudarsi, Fausti, Mägi helilooming. Kell 18 eelneb kontserdile vestlus teemal „Avatud klaver: võimalused ja piirid“. Vestlusringis osalevad Kadri-Ann Sumera, Taavi Kerikmäe ja Liisa Hirsch, modereerib Age Juurikas.

25. oktoobri õhtul kell 19 musitseerivad Estonia kontserdisaalis dirigent Neeme Järvi juhatusel USA pianist Olga Kern ning Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kavas on Rahmaninovi ja Dvořáki looming, nende hulgas Rahmaninovi kuulus ja ajatult kaunis klaverikontsert nr 2. Kell 18 eelneb kontserdile vestlus teemal „Paguluse ohvrid ja viljad“. Kolimisest ja omamoodi põgenemisest Ameerikasse vestlevad omavahel Neeme Järvi ja Neeme Raud.

Laupäeval, 26. oktoobril kell 12 saab Estonia kontserdisaalis näha Draamateatri lavastust „Solist“. Käbi Laretei autobiograafilistel raamatutel põhinev „Solist“ on lugu erakordse kire ja keerulise saatusega pianistist. Eesti diplomaadi Heinrich Laretei tütrena oli Käbi sunnitud 18-aastaselt õpingud Tallinna konservatooriumis katkestama ja pagema sõja eest Rootsi. Suure tahtejõu ja mitmete eraõpetajate abiga sai temast kõigele vaatamata silmapaistev kontsertpianist.

Sama päeva õhtul kell 19 on publiku ees ainult naispianistid: Sofia Khvichia, Tähe-Lee Liiv, Kadri-Ann Sumera, Kristiina Rokashevich, Piret Mikalai ja Age Juurikas ning klaveriduod Maila Laidna – Tiiu Sisask ja Kärt Ruubel – Karolina Aavik. Kontsert „Klaveril ainult tüdrukud“ on pühendatud Clara Schumannile ja Fanny Mendelssohnile. Naispianistide esituses kõlab naisheliloojate looming, galakontserdile lisab sära Alyona Movko-Mägi loodud valgusinstallatsioon. Kell 18 eelneb kontserdile vestlustund teemal „Loomingulised naised: vabadused ja piirangud ajateljel“. Vestlevad Kristel Pappel, Mihhail Lotman ja Maarja Kangro, vestlust juhib Joonas Hellerma.

Festival Klaver on 1998. aastast toimuv biennaal, mis pakub kuulajaile mitmekülgset klaverirepertuaari suurepäraste pianistide esituses. Festivali missioon on tutvustada Eesti publikule silmapaistvaid rahvusvahelisi klaveritähti ja hoida, väärtustada ning arendada pea 200aastase ajalooga klaveriõhtu formaati.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp