12 vihast meest, sõpradega

4 minutit

See on terve tüpaažide maailm, mis jätab sügava jälje noore inimese hinge. Ning tasapisi saab mängukaaslasest ustav sõber kogu eluks. Alles üle õla tagasi vaadates teadvustame, kes sellele sõprusele kogu südamest kaasa aitas. Eeloleval esmaspäeval toimub Estonia  kontserdisaalis tähelepanuväärne sündmus nii sisulises kui tähenduslikus mõttes. NYYD Ensemble’i nime all ning Olari Eltsi eestvedamisel astub üles kaksteist tšellomängijat: Silver Ainomäe, Teet Järvi, Marius Järvi, Tõnu Jõesaar, Leho Karin, Kaido Kelder, Mart Laas, Andreas Lend, Margus Uus, Henry-David Varema, Kristjan Saar ja Aare Tammesalu. Kontserdil kõlavad teosed kaheksale ja kaheteistkümnele tšellole selliste heliloojate sulest  nagu Tõnis Kaumann, Steve Reich, Jay Schwartz, Iannis Xenakis, Arvo Pärt ja Brett Dean. Viimase kirjutatud teos „Twelve Angry Men” (“Kaksteist vihast meest”) on kontserdile andnud ka pealkirja. Kõik peale Xenakise on Eesti esiettekanded. 12 tšello ansamblile kirjutatud teoste ning arranžeeringute esitamisega tegi algust 1970.-1980. aastatel maailmas tunnustust kogunud Berliini Filharmoonikute tšellorühm. Ning praeguseks on sellele koosseisule loodud teoste arv juba päris suur.

Eestiski on aeg-ajalt suure koosseisuga ansambleid mängitud, esmajärjekorras meenuvad NYYD Ensemble’i aastatetagune kontsert ja Haapsalu festival „Viiulimängud”. Kuid nii kaasaegset ning mingis mõttes tõsist kava pole varem kuulda saanud. Seekordne valik on sündinud Olari Eltsi ja Leho Karini ideedest ning see on ühteaegu nii väljakutse mängijatele kui ka maiuspala kuulajatele. Olgu lisatud veel, et kontserdil kõlav  Arvo Pärdi „O-Antiphonen” 8 tšellole tellija ja esmaettekandja on Cello Octet Amsterdam. Tollele ansamblile kuulub ka teose eksklusiivne esitusõigus aastani 2010. Kuid kokkuleppel nende ning heliloojaga avanes võimalus seda korra siin esitada. Kontserdil esinevad tšellistid on tõeliselt „vihased”, sest dirigent Eltsi sõnul on tegu „maailma parimate Eesti tšellistidega”.

Loomulikult on see ka tõsi, sest ükski esineja ei  vaja lähemat tutvustamist ning ükskõik mis orkester võiks taolise rühma üle ainult uhkust tunda. Kuid neid kahtteist muusikut ei ühenda mitte ainult see, et nad on head. Esinemisega avaldatakse sügavat austust oma kunagisele õpetajale – legendaarsele tšellopedagoogile Laine Leichterile. Raske on lisada midagi uut kõigele, mida aegade jooksul on Leichterist räägitud ja kirjutatud. Kahjuks ei suuda kirjasõna edasi anda  kübetki sellest särinast ja energiast, mida tekitab vahetu kontakt tolle inimesega. Tahtmatult ununeb tõik, et tähistatav number on sama nagu siinsel muusikakõrgkoolil. Loomulikult on tema panus Eesti kultuurilukku märkimisväärne ning kui mitte muud moodi, siis vähemal või suuremal määral on sellest osa saanud kõik kontserdikülastajad juba pikkade aastate jooksul. Sellisel taustal polegi võrdlus ühe muusikainstitutsiooniga nii kohatu.  Võib-olla on laiemale üldsusele vähem tuntud tõik, et Leichter on kuni praeguseni innukas uue muusika austaja. Tema enda sõnul on selles „süüdi” kodu, kus viiuldajast isa tegeles peamiselt Tšaikovski ning Paganini muusikaga. Kaua sa kogu aeg üht ja sama soovid kuulata! Oma rolli mängib ka tutvus ning hilisem abielu muusikateadlase Karl Leichteriga, kellega kuulati salaja toona põlu all olnud heliloojate modernseid helitöid.

Nõnda on Leichter olnud mitmete Eesti heliloojate tšelloteoste esmaettekandjaks nii interpreedina kui ka tellijaks pedagoogina. Aastate jooksul on tema õpilased saanud mängida hulgaliselt põnevat muusikat. Tema koostatud on viimaks 1989. aastal ilmunud kogumik „Eesti heliloojate tšellomuusikat”, kuigi saatuse kiuste on koostaja nimi noodist välja jäänud. Kuid seal on vaid väike osa kirjutatud muusikast. Veel praegugi seisab kodus posu teoseid, mille käsikirjad vajaksid  korrastamist ning ka väljaandmist. Selle kõige taustal tundub igati kohane, et NYYD Ensemble’i tšellomuusika kontsert 15. juunil on pühendatud Eesti tšello grand old lady Laine Leichteri 90. sünnipäevale.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp