Üks roll

4 minutit

Tahtsin ennast esitada Aasta Emaks / Läksin komisjoni ette, tegin ennast kenaks*

Regionaalseid parimaid emasid valitakse praegu hoolega üle Eesti. Lapsed õpivad luuletusi, kus emasid kiidetakse köögimaailma meisterliku haldamise, koristamis- ja lohutusoskuste ning ööpäev läbi valmisoleku eest. Mingil kummalisel sõnadeta kokkuleppel on ikka nii, et kui isadepäeval meisterdatakse, joostakse, lõbutsetakse, siis emadepäev on pigem põlved-koos-, põlvikud-triigitud-kontserdid, kus tasku­rätt varuks ja rõõmu heast peresuhtest väljendavad (või varjutavad?) liigutuspisarad. Naeru asemel domineerib kannat(likk)us, kuidagi rõhuv tänulikkus. Kiidetakse aina emade töökust, sest kui parafraseerida igihaljast lavastust „Armastus kolme apelsini vastu“ – mida emad tahavad? Ikka kodu luua, nõusid ja põrandat pesta. „Aa, see siis tähendab matsalka?“

Ise künnan põldu, keeran traktorirooli / Teen tasuta taksot, trenni ja kooli

Ärge saage valesti aru, emad on olulised, elu alustamiseks pealegi asendamatud. Aga ehk ei peaks tänu avaldama kord aastas kampaania käigus ostetud voodilinade, kommikarpide, tasuta taksosõidu, Scooteri kontserdipileti vms nänniga. Emadepäeva tähistatakse üle maailma ja väga erinevatel aegadel, täiesti tühjadeks kuudeks jäävad ainult jaanuar ja september. Nii võikski olla iga päev emadepäev. Ja nii, et sotsiaalministeerium ei peaks tegema kampaaniat, et väärtustada emasid, kes „on meie eest nõus andma kõik, sageli märkamatult“.

Soovisin, et mulle antaks Aasta Ema tiitel / Tädi ei saand aru, millega ma kiitlen

Eesti Naisliit kuulutas aprilli alguses välja muudetud statuudiga aasta ema konkursi. Pärast aastapikkust piinlikku ja üllatavalt kirglikku jagelemist peab nüüd aasta ema olema vähemalt kaks last tublideks (!) täisealisteks kasvatanud, aga ei pea olema abielus. Täpsustatud ei ole sugu ega partnerite arvu, kandideerida saavad kõik Eesti kodanikud. Ja nii ilmselt ongi õige, sest ka mees võib olla ema ja emad teevad tihti mehetegusid. Naised Köögis laulsid emad vabaks.

Nüüd Tädil seisab kapis Jüri luukere / Eks see ongi tüüpiline Eesti kärgpere

Vabadus tähistab ka vaba turumajandust, kust ilusad asjad kipuvad kommertsialiseeruma. Emadepäeva potentsiaali realiseerivad hoolega ka kõik reklaami kasutavad ettevõtted – kõike saab müüa, kui sinna peale kleepida emadepäeva üllatuse või hea kingiidee silt. Nii nagu EV 100 logo vorstijuppide ja igat masti kummalise isetegevuse peal, nii ei muuda ka emadepäeva tempel müüdavat toodet automaatselt paremaks ega õilsamaks. Kuidas seostub emadusega 1990. aastatele pühendatud retro­muusikafestival või Haapsalu jaani­tuli koos „tehnomaailma superstaari“ Scooteriga ? Sest just emadepäeva kingi­ideena sooduspileteid reklaamitakse. Rõõmu tuleb tunda Tartu linna üle, kus nüüd peale linnakirjaniku tunduvad olevat (palgal?) ka linnapojad, sest Noorkuu reklaamib oma kontserti kui „viie poja muusikalist tervitust kõikidele Tartu emadele“. Ei ole ettevõtmist ilma emadepäeva kampaaniata – pealis­kaudne guugeldamine annab 16 400 tulemust (võrdluseks: veidi uuem isade­päev saab 8400 tulemust).

Oli nii või oli naa, kui ei näinud und ma / Õppis lugupeetud Tädi lõpuks elu tundma

Tuletagem siinkohal meelde hoopis emadepäeva tähistamisele 1908. aastal alguse pannud Anna Jarvisi sõnu. Elu lõpupoole emadepäeva rahakstegemise vastu võidelnud naine, kes muuhulgas ka selle tühistamist taotles, soovitas mööda vaadata kommidest, punastest lilledest ja telegrammidest (praegu siis SMSidest, tviitidest ja laikidest?) ja kirjutada emale käsitsi kiri. Olla siiras ja koos oluliste inimestega, perekonnaga kõige laiemas mõttes, tõeliselt lähedastega oli selle päeva algne idee. Sentimentaalsusest, müügihullusest ja piinlikest huumorikatsetest hoolimata võiks ju nii ka tänapäeval olla.

Sel aastal on Eesti ainus feministlik festival „Ladyfest“ pühendatud emadusele. Ajal, mil järjest enam on lastesaamine tehtud rahvuslikuks eneseväljenduseks ja ühiskondlikuks kohustuseks, tuleb lisaks võidelda müüdiga, mille järgi feminism ja emadus on ühildamatud vastandid. Aga nagu ütlevad korraldajad: „Üks roll ei välista teist, vaid isegi võimestab.“ Ema ongi üks, mis siis, et tähtis roll. Nii võiks enam levida siiralt kiitev tunnustus: „Ema on sul feminist!“

*Naised Köögis „Aasta ema“ lauluread

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp