Üks roll

4 minutit

Mõnusalt muhe doktor Dolittle, kes seikleb Hugh Loftingu kolmeteistkümnes raamatus, abistades kõiki hättasattunuid, on küllap paljudele tuttav kangelane. Mäletate, kuis loomasõbrast tohter tegi (tõsi, olude sunnil) karjääris kannapöörde, õppis papagoi Polüneesia abiga ära loomade keele ja hakkas inimeste asemel ravima kõiksugu abivajavaid loomakesi, tegemata vahet kodu- ja metsaloomadel, nunnudel ja ohtliku välimusega olevustel.

Dr Dolittle’i karjääripööre ning seiklused saavad alguse loomaarmastuse tõttu tekkinud karjuvast vaesusest. Tänu sohval lamanud siilile, kellele reumahaige patsient peale istuma satub, mistõttu inimestest patsiendid tohtrit enam ei külasta, keskendubki doktor loomade ravitsemisele ning sõidab esimeses raamatus Aafrikasse appi haigetele ahvidele.

Terveks ravitsetud ahvid kingivad tohtrile tänutäheks üliharuldase kahe peaga lüka-tõmba (algversioonis lükka mind – tõmban sind), kelle kuue penni eest tsirkuses näitamine ei ole tänapäeva loomakaitse kontekstis küll enam sobiv kujund, kuid need lüka-tõmba näitamise eest teenitud kuuepennised teevad Dolittle’ist lõpuks rikka mehe, nii rikka, et ta saab makstud võlad poepidajale ja purjeka laenanud meremehele, ning ikka ei mahu raha ära ei ühte, kahte, ega isegi kolme karpi, vaid kapi ääre peal on lausa neli karpi rahaga.

Samavõrra kui doktor Dolittle pole ehk laiemale avalikkusele veel tuntud eelmisel nädalal Tartu ülikooli rektoriks valitud professor Toomas Asser. Seal oodatakse rektorilt kindlasti nii varjatult kui ka avalikult oh kui palju, kuid universitas’e positsiooni Eesti vaimsel maastikul arvestades on Tartu ülikooli rektor kindlasti märgiline ametikoht kogu Eesti seisukohalt. „Ülikooli rektorina seisan ma selle eest, et ülikooli mõjukust Eesti arengu eestvedajana suurendatakse,“ seisab kirjas ka professor Asseri valimisplatvormis.1

Rahastki olid rektoriks kandideerijad avalikes väitlustes sunnitud päris palju rääkima, sest see on kindlasti üks kitsas king, mis oi, kuidas pigistab, ja mille osas on ootused uuele rektorile suured, et ta kübaratriki teeks ja tõmbaks tagataskust välja paar lüka-tõmbat. Asser on nentinud Sirbile antud usutluses, et „Ees on ootamas huvitavad ajad, kui osa ülikooli ees seisvatest väljakutsetest on suhteliselt uued ja teised igavikulised. Suhteliselt uue väljakutsena pean silmas seda, et ülikoolidel on kehtiva rahastamise skeemi juures väga suur vabadus teha ise otsuseid ja need otsused peavad olema targad ja head.“2

Egas dr Dolittle üksinda maailma paranda, vapral raamatu-tohtril on terve rektoraat sõpru abiks: majapidajannast part Däb-Däb, keeleõpetajast mentor-papagoi Polüneesia, koer Jip, siga Gab-Gab, öökull Tuu-Tuu ja ahv Tšii-Tšii. Küllap ootab ülikoolipere samuti põnevusega sõnumeid, kes moodustavad värske rektori meeskonna, sest vastsel rektoril tuleb nagu dr Dolittle’ilgi õppida piltlikult öeldes kõnelema uues keeles, mitte vaid skalpellilõike lakoonilisusega nagu „Vt eelmist vastust“.3

Hugh Lofting hakkas vapra tohtri seiklustest kirjutama Esimese maailmasõja ajal ning oma ajastu lastena sisaldavad tema teosed nii mõndagi, mis võib tunduda tänasel päeval sobimatuna. Esimeses raamatus „Doktor Dolittle“4 („The Story of Doctor Dolittle“, 1920) langeb Dolittle Aafrikas seigeldes lausa kaks korda Jolliginki kuninga kätte vangi. Lofting kirjeldab aafriklasi küll heatahtliku sulega, kuid ajastukohaselt, kolonialistlikule mõtteviisile omaselt paternalistlikust vaatevinklist.

Tuleb tõdeda, et kolonialism pole kahjuks vaid minevikunähtus, aastaid on Tartuski avaliku ruumi häbiplekiks olnud kolonialistlikud, et mitte öelda rassistlikud juhtumised. Loodetavasti õnnestub värskel rektoril siiski oma valimisprogrammis väljaöeldu („Loome tingimused, mis innustavad töötama Tartu ülikoolis … // õhutame akadeemilist mobiilsust soodustamaks ülikoolipere mitmekesisust“) sellest hoolimata ellu viia.

1 Toomas Asseri valimisplatvorm https://www.ut.ee/sites/default/files/www_ut/toomas_asseri_valimisprogramm.pdf

2 Margus Maidla, Kaks kandidaati. – Sirp 20. IV 2018.

3 Mida arvavad Tartu Ülikooli rektorikandidaadid teadusküsimustest? – ERR Novaator 24. IV 2018.

4 Hugh Lofting, Doktor Dolittle. Tlk Mart Luht, Loodus, Tartu 1933.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp