Niguliste muuseumis räägitakse pühast Gertrudist keskaegses kunstis

2 minutit

Neljapäeval, 11. aprillil kell 17.30 kutsub Niguliste muuseum järjekordsele loengule „Naised ja naispühakute kultus keskaegses Tallinnas: püha Gertrud hansakaupmeeste ja rändurite kaitsja” sarjast „Pühakud”. Sel korral räägib Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi vanemteadur ja kunstiteadlane Anu Mänd pühast Gertrudist keskaegses kunstis. Osalemine muuseumi sooduspiletiga.

Loengus tutvustatakse lähemalt üht keskaja populaarseimat naispühakut ja tema kujutamist kunstis. Püha Gertrud, kes elas 7. sajandil, sai tuntuks Nivelles’i kloostri asutaja ja abtissina ning palverändurite kaitsjana. Tema kultuse uus tõus leidis aga aset hiliskeskaja hansaruumis, kus temast kujunes üks armastatumaid kaupmeeste ja rändurite kaitsepühakuid.

Gertrudile pühendatud kabel oli olemas ka keskaegses Tallinnas, Pärnus ja Riias. Kuna Gertrud aitas ka näriliste vastu, on teda kunstis sageli kujutatud hiire või rotiga – nii ka Niguliste muuseumis eksponeeritaval Tallinna mustpeade altaril.

Järgmine loeng sarjast „Pühakud” toimub 16. mail 2013. Kunstiteadlane Helena Risthein räägib teemal „Maarja Magdaleena – patune naine või Kristuse ustavaim jünger?”.

2012. aastal väga suurt publikuhuvi pälvinud loengusarjas „Pühakud” tutvustasid Eesti Kunstimuuseumi ja Tallinna Ülikooli teadlased kuulajatele pühakute tähendust ja nende austamist keskaegses Tallinnas ja Liivimaal, vaadeldes seda ka laiemas Lääne-Euroopa kultuurikontekstis. Sellel hooajal keskendub teemadering naispühakutele ning nende eripärale pühakute ridades.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp