Näitus “Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?” juhib tähelepanu tekstiilijäätmete probleemile

3 minutit

Esmaspäeval, 14. septembril avatakse Disainiöö festivalil näitus “Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?”, mis otsib võimalusi tekstiilijäätmete otstarbekaks kasutamiseks. Näitusel eksponeeritavad taaskasutustooted on Reet Ausi disaini järgi õmmelnud psüühilise erivajadusega inimesed ja naiskinnipeetavad. Näitus on osa Euroopa Komisjoni Eesti esinduse ja Keskkonnaministeeriumi laiemast kampaaniast „Tekstiil ringlusse!“.

Näituse üks kandvatest ideedest on, et taaskasutus on jõukohane kõigile ning pakub palju loomingulisi võimalusi. Samuti räägib näitus probleemi keerukusest ning püüdlusest katkematult tootva tekstiilitööstuse hoogu peatada. Lootusest, et prügi meid ei mata. Taaskasutuse revolutsiooni võimalikkusest enne 2025. aastat, mil peame Euroopa Liidu uute normide kohaselt hakkama tekstiilijäätmeid koguma muudest jäätmetest eraldi.

Taaskasutustoodete disainiga tegeleva Reet Ausi sõnul on viimane aeg teadvustada tekstiilitoodete eraldi kogumise ja taaskasutamise vajalikkust, kuna koos tekstiiliprügi eraldi kogumisega peame hakkama mõtlema ka sellele, mida kogutavate rõivaste ja jääkidega peale hakata. “Tekstiilijäätmete alla mattumise ühe lahendusena otsime abi ringdisainilt. Disainiöö näitusel saab näha kodutekstiilitooteid, mille toormaterjaliks kasutame Uuskasutuskeskuses annetustena kokku kogutud ning prügikastist päästetud vanu teksapükse ja kodutekstiile,” ütleb Aus.

Ausi sõnul on näituse mõte anda inimestele ideid koduseks taaskasutuseks, et juba olemasolevaid rõivaid ja tekstiile hakataks uuel otstarbel kasutama. “Selle asemel, et osta uus paar pajalappe või poekott, saab näiteks oma vanast teksapaarist teha ise täpselt samu asju. Näitusel saab pildistada kõikide toodete sammhaaval valmistamise õpetust ning proovida neid siis kodus ise järele teha,” täiendab Aus.

Näitusel on väljas väärtustava taaskasutuse meetodil valminud kodutekstiilitooted, mille valmistasid SA Hea Hoog töökeskuste kliendid – vanadest teksadest tehti põllesid, pajalappe, kotte, dekoratiivpatju ning vaipu. Tallinna Vangla naiskinnipeetavad õmblesid aga kodutekstiilidest lapitekke. Valminud tooted antakse ASi Hoolekandeteenused 2020. aastal avatud uute kodude sisustamiseks.

Nii on näitusel lisaks keskkonnaprobleemide teadvustamisele ka sotsiaalne mõõde, kuna taaskasutustoodete valmistamisega saavad tööd ja loovat väljundit psüühilise erivajadusega inimesed SA Hea Hoog töökeskustes ja naiskinnipeetavad – sihtgrupid, kes on täna ühiskonnast kõrvale jäänud. “Nad tulevad täpselt samamoodi igal hommikul tööle, saavad selle eest tasu ning on täiesti normaalne osa meie ühiskonnast,” sõnab Reet Aus, lisades, et see on paraku teema, millel keegi täna väga palju rääkida ei soovi ning seda enam on hea meel, et Euroopa Komisjoni Eesti esindus ja Keskkonnaministeerium tekstiiliringlust edendades ka sotsiaalsetele teemadele tähelepanu pööravad.

Materjalidest on näituse keskmes just teksariie, kuna seda leidub igas riidekapis ning on igapäevaste kodutekstiilide valmistamiseks piisavalt vastupidav. Lisaks on uue teksariide tootmise keskkonnajalajälg suur ning teksapükstest uute toodete tegemine hoiaks kangast kauem ringluses.

Näitus on tasuta ning avatud 14.–20. septembrini. Näituse avamise päeval saab seda külastada kuni kella 20.00-ni; T–L on näitus avatud kell 12–20 ning P kell 12–18. Pärast Disainiööd läheb väljapanek rändtuurile suurematesse kaubanduskeskustesse üle Eesti.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp