Muusikapäev

5 minutit

Muusikapäev –Helisid igale maitsele ja kättesaadavas kauguses

Eesti Muusikanõukogu kui eesti muusikute esinduskogu eesmärk on seista hea selle eest, et maailma ja Euroopa ajaloo seisukohalt hämmastava kiirusega särama löönud, meie rahvuslikku iseteadvust ja vaimset kasvamist toitev üha mitmekesistuv muusikakultuur oleks loojate, esitajate, kodu- ja välismaise publiku ning riigi ühisel toimimisel jätkusuutlik, selle vaimne ja füüsiline keskkond teineteise väärilised ning võimaldaksid uutele annetele vajalikku eneseteostuslikku energiat, kasvuruumi ja väljakutseid.

Teame, et muusika tõeline vägi ja mõjuvõim saab tulla ilmsiks vaid elavas ettekandes: esitaja ja kuulaja vahelises kontaktis ergastab helilooming oma täies jõus mõlemat poolt ja toob parimal juhul kaasa vaimse rikastumise ja katarsise. Sestap ongi siis kõikide teiste kunstide ja kehaliste ning vaimukultuuride kirevas konkurentsis oluline, et lisaks tavapärasele muusikaelule ühel päeval aastas – 1. oktoobril, rahvusvahelisel muusikapäeval – teeksid võimalikult paljud helikunsti ilmingud end kõigile kodanikele nähtavaks ja kättesaadavaks. Muidugi tuleb arvestada, et pakutav sobitub eri vanuses ja kuulamiskogemuse ning valmisolekuga kuulajale, aga muusikapäeva programmis peaks sedapuhku leiduma küll kättesaadavas kauguses helisid igale maitsele. Mõnes mõttes on muusikapäeval meie kõigi missioon, kui tuua paralleel Arvo Pärdi kantaadiga „Meie aed“, külvata elujõulist helikunstiseemet ja hoolitseda oma elupäevade lõpuni selle eest, et muusika elu Eedeni aias teeniks inimese ja jumala riiki.

Muusika-aastal ja varasemast edust tiivustatuna on esinejate valik, sündmuste hulk (üle 200 kontserdi) ja toimuva variatiivsus seninägematult rikkalik, kattes kogu Eesti maismaapinna, osaliselt merdki ning juba mitmendat aastat ka Eesti õhku (Tallinna-Amsterdami lennuk). Riigi- ja eraettevõtetes, koolides ja haiglates ning avalikus linnaruumis saab tasuta kuulda ja näha nii rahvusvaheliselt tunnustatud tippinterpreete kui ka tulevikku teed otsivaid muusikaõppureid. On hea meel, et paljudes muusikapäeva sündmustes osaleb arvukalt Otsa kooli õpilasi ja õpetajaid.

Veidi isiklikku: kohe, kui Vabaduse väljakul on kõlanud hommikukoorilaul (Leelo Tungla ja Olav Ehala spetsiaalselt selleks päevaks kirjutatud „Laulu sünniga“), istume ETV tüdrukutekooriga bussi ja läheme Otepääle „Tormis üle maa …“ sõnumit viima, sealt tagasi jõudnud, vaatame kell 17, kas ja kuidas on võimalik maha võtta viisipidamatuse hirmu …

Õhtul on ETV otseülekandes võimalik osa saada muusikanõukogu ja kultuurkapitali auhinnagalast. Kuula!

AARNE SALUVEER,

EMNi juhatuse liige


Muusikapäev –Muusika ahel

Tänapäeva ühiskond kannab endas meie tsivilisatsiooni ajatelje järgi enneolematult suur hulka infot. Meie talletusruum on justkui üks paisuv anum, kuhu mahub lõputult igasugust kraami. Eks püüa me ju oma tähelepanu suunata vajalikule, aga paratamatult tungib meie meeltesse ka jõulisemat sorti ebavajalikku infot. Sõnumid jõuavad meieni ehk ennekõike nägemise, aga tõenäoliselt mitte vähem ka kuulmise kaudu. Tihti oleme vahel endalegi arusaamatult infoväljade vahele eksinud. Pidevalt toimub meie ümber midagi ja tuleb teha teadlik valik, et end üleliigse eest hoida.

Jah, ka helimüra on liigselt. Kontsertegi toimub liiga palju. Kes osavamalt end kuulutab, oleks justkui rohkem väärt. Ent tihti oleme segaduses: oli välja kuulutatud kulukas ja enneolematult põnev kontserdiprojekt, aga tunneme hoopis kontserdijärgset väsimust või veel hullem – tühjust hinges. Või jääb mõnele meist kontserdi sõnum liiga keeruliseks, sest ei tunne piisavalt muusikalist keelt, puudub auditiivne kirjaoskus. Ühe õnnestunud kontserdi garantii on heas esituses ja hästi loodud muusika. On aga veel asjaosalisi nagu kontserdikorraldaja, publik ja selle kasvataja ning nii läheb muusika ahel muudkui edasi. On põnev unistada, et kuidas oleks, kui kõik osalised oma rolli täielikult tunnetaksid ja vastutusrikkalt panustaksid: et helilooja looks midagi väärtuslikku, et interpreet saaks selle kordumatult esitada, et kontserdikorraldaja võimaldaks interpreedile kordumatu kunstiteose sündimiseks vajalikud tingimused, et oleks publikut, kes oskab seda vääriliselt hinnata, et oleks mentoreid, kes kuulajaid kujundaksid ehk tooksid nad mitmetahulisema muusika võlumaailma. 1. oktoober on nende teemade üle mõtisklemiseks just üks sobilik päev, kuna muusika kõlab nii paljudes kohtades ja interpreedid toovad kontserdid tasuta koju kätte.

Muusikavaenulik inimene on üsna harv nähtus, aga tihti võetakse muusikat ka liiga enesestmõistetavalt. Enamikku meist muusika õnnistab ja meil kõigil on võimalus selles imelises infovahetusprotsessis kuidagi osaleda. Mõelgem siis, kuidas täpsemalt, ning olgem tänulikud ja lugupidavad!

AGE JUURIKAS,

pianist, esineb kell 11.30 EMTA kammer­saalis pianistide paraadil


Muusikapäev –Kallid kaasteelised!

Inimene annab enesega seotud lubadusi vähemalt kaks korda aastas: sünnipäeval ja vana-aastaõhtul.

Muusikapäev võiks minu arust olla selline päev, kus muusikud vaatavad peeglisse ja annavad enesele ning kolleegidele  muusika- ja muusikategemisega seotud lubadusi. Koos on kõike teha kergem: alustada sportimist, loobuda suitsetamisest, alustada uut elu. Seega, täitkem šampanjaklaasid ja korrakem minu järel: „Luban mängida igal hommikul tooniharjutusi, heliredeleid ja etüüde. Luban päeva jooksul läbi töötada virtuoospala ning vähemalt ühe osa romantilisest suurteosest (kontsert, sonaat). Luban aeglaselt läbi harjutada kuu aja pärast kavva tulevate orkestriteoste tehniliselt keerukad lõigud.“

Olen veendunud, et minuga koos lubadust täitma asunud muusikud muudavad väga lühikese ajaga meie muusikainstitutsioonide kõlapilti kardinaalselt. Pianistide mäng kerkib Liszti ja Busoni seatud latini, keelpillikvartettide faktuur lööb enneolematus puhtuses särama, puhkpillikoosluste intonatsioon muutub ideaalilähedaseks ja kõla mitu korda nõtkemaks. Suurtele orkestritele saab jõukohaseks Wagneri, Straussi, Bruckneri jt suurromantiliste heliloojate looming – iga üksiku muusiku tehnilis-kiiruslik võimekus, „heliredelilisus“ ning sellest tulenev helistikutundlikkus on siin võtmetähendusega.

 Head muusikapäeva ja fanaatilist harjutamist soovides

TOOMAS VAVILOV,

klarnetist ja dirigent, esineb kell 9.25 Muhu põhikoolis ja kell 14 Saaremaa ühisgümnaasiumis

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp