Kas Eesti kunstil on hind maailmaturul?

3 minutit

Ilmselgetele faktidele tuginedes peame me siinkohal vastama – jah, eesti kunstil on hind maailmaturul.

Autorid, kelle teoseid me müüme tänastel kunstioksjonitel, on hinnatud suurejooneliselt ka väljaspool siinset kultuuripiiri, mis peaks andma meile põhjust uskuda siinse kunsti potensiaali, et seda jätkuvalt toita.

Erinevate rahvuste kunstnikkonnast on ehk maailmaturule jõudnud kolmandik, kes omavad hinda rahvusvaheliste oksjonitel. Nende jõudmine sinna ei sõltu niivõrd rahvusest, kui pigem iseloomustavad nende kunstnike teosed mõnd koolkonda või plejaadi, omades piisavalt kõrget taset, et kõrgel figureerida.

Haus Galerii käesoleval kunstioksjonil, mis toimub juba sel reedel, 20. aprillil algusega kell 19.00 galerii ruumides Tallinnas (Uus tn 17), on selliseid autoreid koguni väljas kolm: legendaarne avangardist Ülo Sooster muljetavaldava õlimaaliga “Kadakad” 1961. aastast ning märkimisväärse kunstnikutaustaga baltisaksa autorid  Eugen Gustav Dücker ja Gregor Alexander von Bochmann.

Ülo Soosteri erinevate teoste hinnad näiteks Londonis MacDougall’i oksjonimajas on viimastel aastatel olnud suurusjärkudes 10 000 kuni 60 000 USD, kõneledes nii väikeseformaadilistest joonistustest kui ka võrreldavatest õlimaalidest sarnaselt Hausi kunstioksjonil olevale teosele. “Kadakad” on Haus Galerii hinnanud alghinnaga 18 000 eurot.

Eesti päritolu Eugen Dückeri kõrgeimaks hinnaks on olnud aga nimekal Sotheby’s oksjonil koguni 130 000 USD. Tegemist oli teosega 1904. aastast “Kuu tõuseb” (mõõdud 86 x 136 cm).

Näidetega võib siinkohal jätkata, ent seda juba huvilistele täpsemalt Haus Galeriis, kus kogu oksjoninäitus seintel on. Ligi 50 enampakkumisele tuleva teosega võib tutvuda ka galerii kodulehel www.haus.ee .

Kunstioksjonid on kunstikaubanduse üks olulisemaid vorme. Kollektsionäärid investeerivad maailmaturgudel kunsti miljardeid. Riikide siseselt investeeritakse peamiselt oma kunstipärandisse, mille potentsiaali ei tasu kunagi alahinnata. Kui vaadata kunstiajalugu ja selle põnevamaid tahke, siis absoluutselt maailmaturu huvialuseimaid generatsioone on nn nõukogude kunstnikkond ja nende loomingu 1960ndad, 70ndad ja 80ndad aastad. See oli maailmasuletus, mida tollane ühiskonna kord tekitas, selle vaimus või vaimutuses valmis rida kunstitäiuslikke teoseid, mis kannavad ajaloo märki. Meie kunsti investeerijate õnneks kuulus Eestigi sellesse seltskonda ning siin on ridamisi põnevaid teoseid, millele mõelda.

Haus Galerii on kunstihuvi siinsel turul hoidnud juba 15 aastat kindla veendumusega, et seda kultuuripinnast tuleb ühiselt märgata ja toita, sest siit pärinevad meie rahvuslikud, intellektuaalsed traditsioonid, mis annavad tänastele loojatele jõudu neid traditsioone jätkata ja meie kultuuri elus hoida, mille läbi me end nii siin kui mujal endiselt auga positsioneerida võiksime.

Näitust saab külastada ja oksjonile registreeruda kogu oksjonieelsel perioodil.

Lisainfo: haus@haus.ee, telefonidel 6419 471; 6411 076 või galeriis.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp