KÄRT OJAVEE senise loomingu retrospektiiv MÄRZis

3 minutit

Ojavee, kes on töötanud (inter)aktiivsete tekstiilidega aastast 2004, on keskendunud eksperimentaalsete installatsioonide ja disaini-ideede arendamisele. Tema lähenemise järgi ei pea tekstiil olema mitte midagi lõplikku ega staatilist – kardinad, seinavaibad, tapeedid ning miks mitte isegi üleriided on suutelised “elama”, nad võivad vaikselt muuta oma värvi ja mustrit, neid on võimalik panna isegi häälitsema ja liigutama. Nii ongi Ojavee loonud näiteks padjapüürid, millele ilmub päikespaistel nähtavale biomorfne organism; laudlinad, mille kogu peen muster tuleb nähtavale alles siis, kui see on pärast õhtusööki koos tekkinud veiniplekkidega pesumasinast läbi on käinud; padjad, mille sisse saab panna oma lemmikmuusikat või audioraamatuid jpm.

Ojavee tekstiilides toimuvad arengud leiavadki aset inimkeha puudutuse, soojuse, valguse jms keskkonda mõjutavate muutuste mõjul. Saades inspiratsiooni loodusest, organismide kasvamisest ja arenemisest keskkonnatingimuste mõjul, ilmuvad tema tekstiilidel nähtavale, kaovad või muudavad kuju loodusest inspireeritud biomorfsed vormid. “Ma lähtun biomimeetika põhimõtetest,” tunnistab kunstnik. “Kangad saavad nagu taimedki visuaalselt edasi anda mingeid muutusi keskkonnas, mida inimene ise ei märka, kuid mis mõjutavad vägagi meie elu.”
Ojavee, kes on Eesti kaasaegses kunstis-disainis üks huvitavamaid ja omanäolisemaid tegijaid, on edukalt imbunud ka rahvusvahelisse ringlusesse. Disaini-ideedest saavad prototüübid ja installatsioonid ja nii nagu innovaatilisem osa kaasaegsest disainist üldse, mängib ka Ojavee tootmise ja kunsti piirimail. Kuigi Ojavee tekstiilid võivad võtta efektseid installatiivseid vorme, on neil palju potensiaali jõuda näitustelt ja festivalidelt inimeste igapäevakeskkonda ning seda rikastada – äratada ellu erinevad pinnad, panna need liikuma, hingama, kasvama ja seeläbi suurendada inimeste keskkonna-teadlikkust nii otsesemas kui laiemas tähenduses. Praegu töötabki Ojavee koos Eszter Ozsvaldi (NYU, ITP) ja Centre for Biorobotics`i tekstiilidega, mis on mõeldud ooteruumidesse – projekti nimi on SymbiosisO ning see areneb liinil Tallinn-New York. “Pean oma tekstiilide kasutuskohana silmas ruume, kus inimesed on sunnitud pikka aega viibima – näiteks haiglapalatid, ooteruumid,” sõnab Ojavee. “Väga tihti on neil ruumidel lihtsalt valged või sinised seinad. Aga miks ei võiks neil seintel olla tekstiil, mis vaikselt, kuid pidevalt muutub, omaette “tiksub”?”.

MÄRZis eksponeerib Ojavee lisaks prototüüpidele ka oma varasemaid töid, mitte ainult lõpuni viimistletud tooteid, näidates publikule visandeid, katsetusi jms. MÄRZi väljapanek ei ole mitte niivõrd traditsiooniline isiknäitus, kuivõrd „avatud ateljee“, mis annab publikule võimaluse näha ideede kujunemist, küpsemist, vahe-etappe ning katsetusi; kunsti, tehnika, disaini, ideede, lõputute töötundide, rahvusvahelise koostöö ja palju muu kohtumist ja saamist „elavateks“ interaktiivseteks tekstiilideks.

Tekst Maarin Mürk, kasutatud Alo Lõhmuse artiklit Maalehes (http://www.maaleht.ee/news/uudised/elu/robotkardinad-haalitsev-seinavaip-ning-veiniplekke-armastav-laudlina.d?id=28936485)

Kärt Ojavee (sünd 1982)
– Eesti Kunstiakadeemia kunsti ja disaini doktorant
– Osalenud näitustel ja disainifestivalidel Eestis, Münchenis, Helsingis, Stockholmis, Londonis, Philadelphias, Shanghais, Reykjavikis jm.
– Järgmised suuremad ülesastumised – Borås (Ambience11), Hong Kongis (Siggraph Asia 2011), personaalnäitused Eesti Disaini- ja Tarbekunsti Muuseumis ja New Yorkis.
– Värskelt asutanud oma ettevõtte KO!

Tutvu kindlasti ka:
http://symbiosiso.com/
http://www.heatit.cc/
http://tikime.blogspot.com/
http://k-o-i.ee/

ja astu kontakti:
k2rt@piafraus.com

“… senise loomingu retrospektiiv” on MÄRZ-i projektiruumi näitusteseeria, mis lähtub Eestis olude sunnil puuduvast ateljeevisiitide ja avatud stuudio ürituste traditsioonist, seda eriti noorema kunsti puhul.

Kohtumiseni MÄRZis!
marzprojekt.wordpress.com

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp