Andrus Joonas Stuttgartis

3 minutit

Isikunäitus DIE ANTWORT IST ALEDOIA Stuttgarter Kunstvereinis toimub galeristi Hans-Michael Rupprechteri kutsel, kellega ma kohtusin möödunud suvel VII Shirayevo Kaasaegse Kunsti Bienaalil, Samaara oblastis Venemaal. Galerist oli eelkõige huvitatud minu performantsiloomingust ja sellega seotud maalikunstist, foto- ja videodokumentatsioonidest. Lähtuvalt sellest olen koostanud ka näituse, mis on osaliselt retrospektiivne ja osaliselt esitan täiesti uut loomingut. Näitusel eksponeerin erinevaid loomingulisi etappe installatiivse ja mõttelise tervikuna, lähtudes läbitud loomingulisest teest. Esitamisele tuleb performantsilooming aastatest 1995-2011.  Dokumentatsioon: videote, fotode ja säilinud artefaktide näol, samuti tervikusse sobiv maalilooming. 

Avamisel toimub  performants “EX-Wolfman and Chiken-Gang”. 

Näituse avamine 25.05.2012 kell 20.00, näitus on avatud 25.04-25.05.2012 stuttgarter kunstverein e.v. Filderstrasse 34,D-70180 stuttgart di – do v. 14. – 18 h u.n.v. 

Andrus Joonas (12.05.1970) on performantsi-, installatsiooni-, maalikunstnik ning kuraator. Oma kunstnikukärjääri alustas ta jõuliselt maantenäitustega (1995-2006), hiiglaslike monumentaalmaalide eksponeerimisega Pärnu-Tõstamaa maanteel. Ta on lõpetanud Pärnu Sütevaka kunstiosakonna ja Eesti Kunstiakadeemia kolledži Academia Grata ning olnud õppejõud nii Academia Gratas kui ka Academia Non Gratas. Lisaks on Joonas olnud ka tegevuskunstirühmituse Non Grata liige (1998-2007). Aastal 2000 loobus ta kontseptuaalse aktina oma CV esitamisest enda tõestamiseks kunstnikuna.

Aledoia on kunstniku omamütoloogiasse kuuluv sõna, mis algselt tähistas  lillemaalide seeriat, kuid hiljem laienes kogu loomingule. Joonas on kindlasti üks jõulisemalt müstilis-romantilist kunstnikumüüti ellu viivaid eesti kunstikke. Tema ellu kuuluvad valgustuslikud inspiratsioonihetked, pöördelised otsused, depressioonihoos põletatud teosed ja nägemustena saadud pildid. Tema õrn-rõvedad performantsid on põhjustanud nii suurt imetlust kui ka kohtuasjadega lõppenud skandaale. Oma loomingulist tööprotsessi kirjeldab ta lühidalt nii: purusta illusoorne reaalsus ja järgi inspiratsiooni, see on ainus võimalus ennast leida selle illusiooni sees, kus me oleme, aeg-ajalt eksimine on selle rännaku paratamatu osa. Otseste eeskujude puudumise tõttu oma loomingulisel teel on tema  kunstikeel kujunenud äärmiselt isikupäraseks ja raskesti paigutatavaks ametlikesse kaanonitesse. Teda ennast ei ole see seganud, tema jaoks on see loomulik protsess. Eriti viimaste aastate arengute põhjal võiks nimetada tema loomingulist suundumist kaasaegseks müstikaks, kus iroonia ja erinevate kunstiliikide ja kultuuride süntees annab tugeva energeetilise laengu, kus väga väljendusrikast, tihti liigagi suurt mitmekülgsust ühendab kunstnik ise, kes ei vaja vahendajaid enda ja kõiksuse vahel.

Autsaiderina ja iseseisva mõtlejana on ta kunstimaailma tulnud ja sellisena ka ennast kehtestanud, käies täiesti isikupärast teed, nagu  jäälõhkuja jäätunud merel, kes loob täiesti uusi teid. Ta on esinenud paljudes Euroopa maades, Ameerikas ja Venemaal. Töid kogudes: KUMU, Tartu Kunstimuuseum, Pärnu Uue Kunsti Muuseum, Pärnu linn ja paljudes erakogudes Eestis ja Euroopas. Loomingust täpsemalt: www.andrusjoonas.pri.ee Ajakirjanduses ilmunud artiklite põhjal koostanud: Chatlyn Ljuboverova, kultuuriloolane

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp