Kogemus medialiseeritud maailmas

2 minutit

Paljud ?Kantava kogemuse? näituse tööd ja ka konverentsi ettekanded keskenduvad isiklikule ruumile ja kogemusele, analüüsides emotsioonidest tulenevaid seisundeid ja situatsioone ning pakkudes neile lahendusi. Uuritav personaalne kommunikatsioon lubab vaadelda ?kantavat kogemust? kui intiimset fenomeni. Teised kunstnikud kasutavad oma teostes jälgimis- ja pealtkuulamis- ning -vaatamistehnoloogiaid, kogudes keskkonna informatsiooni nagu müra, saastatus, valgustingimused, manipuleerivad sellega või lihtsalt edastavad pildi, mida kandja näeb, tunneb. Tehnoloogiaga integreeritud mood annab kandjale teavet muutunud keskkonna kohta ning keskkonnale, kuidas seda vastu võetakse. Sellest tekib kriitiline kommunikatsioon.

1998. aastal kirjutas Eric Kluitenberg nn. Balti küberkoridorist. Oma kirjutises toob ta välja Balti riikide marginaalsuse. Kultuuri perspektiivist lähtudes analüüsib Kluitenberg võrgutehnoloogiaid ja nende potentsiaalseid võimalusi ning mõjusid Baltimaid ees ootavas kultuurilises ja ühiskondlikus arengus.

Alateema ?Meedia geopoliitika? annab meile võimaluse vaadelda, kas ja kuidas küberkoridor on mõjutanud, kaasa aidanud või muutnud meie kultuuri ja ühiskonna arengut. Kohati tundub, et vaatamata IT ja kommunikatsioonitehnoloogia laialdasele kasutusele, tunneme ja käitume endiselt justkui kultuurilises ja poliitilises isolatsioonis. Küsimus, kuidas ikkagi kasutada kommunikatsioonitehnoloogiat ja võrgustikke geopoliitiliselt erinevas kultuurikontekstis, on sama päevakajaline kui interneti algaegadel. Kuidas vältida, et selle tehnoloogia kasutamisega ei toetata ainult järjekordset kultuuride kolonialiseerimist. ?Meedia geopoliitika? teema raames arutletakse kultuuriliste identiteetide probleemidele lisaks ka migratsiooni, immigratsiooni ja järjest enam igapäeva elus ja poliitikas esile kerkivate militaristlike tendentside üle.

Fakt, et paljud uue meedia kunstnikud ja uurijad teevad koostööd teiste erialade esindajatega, oli põhjuseks, miks Tallinna kolmas ISEA teema käsitleb kriitilisi interdistsipliine. Kuigi uus meedia ja selle uurimine on ilmselgelt interdistsiplinaarne valdkond, siis viis, kuidas selline koostöö toimib, milliseid meetodeid kasutatakse jne., ei leia sageli analüüsimist. Kriitilised interdistsipliinid pakuvad uues meedias aladistsipliinide käsitlemise ja ühendamise võimalust. Kõike seda näeb aga lähemalt juba ISEA-l.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp