Eesti muusikud maailmas, detsember

9 minutit

1.XII juhatab Andres Mustonen Moskvas Tšaikovski-nimelises kontserdisaalis Venemaa Riiklikku Akadeemilist Kammerorkestrit (endine Moskva Kammerorkester), solistideks oboist Aleksei Utkin ja dirigent ise. Kavas Bach, Boccherini, Schubert, Piazzolla, Scott Joplin, samuti Peeter Vähi „Nelikümmend kaks“ ja „In memoriam HM“.
1. XII annab KatrinTargo annab sooloõhtu Viinis Peetri kirikus, klaveril Ekaterina Nokkert. Kavas aariad Händeli „Messiast“, Bachi „Magnificat’ist“ ja „Johannese passioonist“, Mozarti „Exsultate, jubilate“, Cornelius, Fauré, Reger, Franck, Adam Levine. 11. XII on samas Peterskirches ettekandel kava, kus Katrin Targo on solistiks Bachi kantaatide BWV 10 ja BWV 62 esitusel, dirigendiks Martin-Jacques Garand.
1. – 18. XII jätkab Paavo Järvi Bremeni Deutsche Kammerphilharmonie’ (DKB) kontserdireisi Euroopast kuni Lõuna-Koreani. Euroopa kontsertidel on kavas Brahmsi-tsükkel. 1. XII esitatakse Hamburgi Laeiszhalles Brahmsi III ja IV sümfoonia, 5. ja 6. XII Viini Kontserdimajas vastavalt III ja I ning IV ja II sümfoonia, 8. XII Amsterdami Concertgebouw’s Beethoveni Viiulikontsert (Janine Jansen) ja Brahmsi I sümfoonia, sama kava 10. XII Pariisis Champs Elysées’ teatris ning 12. XII Baden-Badeni Festivalimajas Beethoveni Viiulikontsert (Janine Jansen) ja Brahmsi IV sümfoonia. 16., 17. ja 18. XII mängib DKB Lõuna-Koreas Daejeoni Kultuuri- ja Kunstide keskuses (16. XII) ja Söuli Kunstide keskuses, kavas Schumann – Ouvertüre, Scherzo und Finale E-duur, Klaverikontsert a-moll, solistiks Sunwook Kim, ja IV sümfoonia.
2. XII Mikk Murdvee kontsert orkestriga Ylioppilaskunnan Soittajat ja kooriga Grex Music Helsingis Pauluse kirikus, kavas Ernst Mielcki „Altböhmisches Weihnachtslied“ ja muud jõulumuusikat.
2. – 5. XII annab Tanel Joamets soolokontserte Venemaal:2. XII Tihvinis, 3. XII Peterburi Jaani kirikus ja 5. XII Tveri Filharmoonias. Peterburi kavas on Griegi „Lüürilisecd palad“ VI-X vihik, Skrjabini Klaverisonaat nr 3 ja 12 prelüüdi op. 11 ning Rahmaninovi 4 etüüd-pilti op. 39.
2. ja 6. XII laulab Ain Anger USAs San Francisco Ooperi lavastuses War Memorial Opera House’is Wagneri „Nürnbergi meisterlauljates“ Veit Pogneri osa. Originaallavastuse autor on David McVicar, dirigeerib Mark Elder, Hans Sachsi osas James Rutherford, Waltheri partiid laulab Brandon Jovanovich, Evana astub üles Rachel Willis-Sørensen.
2. – 12. XII Katrin Targo on Baroque Orchester Vienna solistiks viiel kontserdil (2., 6., 9. XII ning 16. ja 20. XII), partneriks albaania tenor Bajram Lushaj.
3. ja 5. XII USA Saint Paul Chamber Orchestra kavas on Arvo Pärdi „Fratres“, juhatab Thomas Zehetmair, viiulisolist Ruggero Allifranchini. Kontserdipaigad asuvad Minneapolises ja St. Paulis.
3. – 5. XII Paul Hillier esitab Iirimaa Kammerkooriga Arvo Pärti. 3. XII kõlab taas Pärdi juubelikontsert, nüüd Triskeli Kunstikeskuses Corkis: „Morning Star“, „Virgencita“, „Solfeggio“, „I am the True Vine“, „The Deer’s Cry“ ja „Alleluia-Tropus“ õhtu esipooles ning katkendid „Kanon pokajanenist“ teises. 4. ja 5. XII lauldakse kava „Carols at Christmas“, kontserdipaikadeks Dun Laoghaire teater ning Dublini Christ Church Cathedral, siin on ettekandel Pärdi „Seitse magnificat-antifoni“.
3. ja 11. XII Belgia orkester Symphonia-Assai mängib kavas „Bach meets Pärt“ Arvo Pärti 3. XII Antwerpeni katedraalis Augustinuse Muusikakeskuses (AMUZ) ja 11. XII Peeris Wouter Lenaertsi juhatusel teosed „Summa“, „Silouan’s Song“, „Fratres“ ja „Da pacem Domine“ vaheldumisi Bachi teostega.
3. – 13. XII The Tallis Scholars esitab Peter Phillipsi juhatusel USAs ja Kanadas Arvo Pärdi muusikat: „Seitse magnificat-antifoni“, „Magnificat“ ning „I am the True Vine“. Kontserdipaigad on 3. XII Washingtoni Kennedy Center, 4. XII Philadelphia, 5. XII Püha Neitsi Maarja kirik New Yorkis, 7. XII Ottawa kammermuusikafestivalil Notre-Dame Cathedral Basilica, 8. XII Ontario Waterloo, 11. ja 12. XII taas USAs Kansas Citys (MO) ja Cambridge’is (MA, Bostoni varajase muusika festival) ning 13. XII Kanadas Toronto Koerner Hallis.
3. – 31. XII Mihhail Gertsi etendused uues ametis Saksamaal Hageni Teatri esimese kapellmeistrina teatri suures majas: 3., 9. ja 18. XII ning 31. XII (2 etendust) Lehári operetist „Naeratuste maa“ (uuslavastus), 12. XII Puccini ooperist „Madama Butterfly“.
3. – 31. XII Katrin Targo on solistiks Viini Residenzorchesteri kontsertidel: 3. XII partneriks Dmitri Solovjov, 15. XII partneriks Nicolas Legoux, 30. ja 31. XII Viini Auerspergi palees, partnereiks Russi Nikoff ja Valery Serkin.
4. XII Dublini lossis Iirimaal esinevad kontserdiga „Christmas Silence“ Liis Viira, Robert Jürjendal, luulet loevad Doris Kareva ja Vincent Woods.
4. XII Katrin Targo on Mozarti Reekviemi solistiks Viini Karlskirches, kus mängib Salzburgi Orchester 1756 ja laulab koor Cantus XVII. Kontsert on märtsis alanud igal laupäeval toimunud ettekandeist viimane – Mozarti surmatunnil kl 23.45.
4. XII Pekka Kuusisto ja Simon Crawford-Phillipsi duoõhtu Amsterdami Concertgebouw’ väikeses saalis, kavas Arvo Pärdi „Aliinale“, „Peegel peeglis“, „Passacaglia“ ja „Fratres“ ning veel Erkki-Sven Tüüri „Conversio“.
4. – 19. XII Kontserdisarjas „Holidays a Cappella“ korraldab Chicagos resideeriv koor Chicago a Cappella detsembris viis kontserti Chicagos, Oak Parkis, Naperville’is ja Evanstonis, kus kõikjal kavas ka Arvo Pärdi „Magnificat“. Juhatab Benjamin Rivera, kes ise laulab ansamblis kaasa bassi.
4. – 29. XII Krefeldi ja Mönchengladbachi Teatri peadirigent Mihkel Kütson juhatab Verdi „Maskiballi“ 4., 13., 17., 22. ja 29. XII ning Britteni ooperit „Peter Grimes“ 8. XII; 12. XII (2 etendust), 14., 16. ja 26. XII (2 etendust) dirigeerib Kütson Dresdeni Semperoperis külalisena taas Humperdincki „Hansukest ja Gretekest“.
5. – 31. XII Kristiina Poskal on 13 etendust Berliini Koomilise Ooperi esimese kapellmeistrina: Loewe’i „Minu veetlev leedi“ 5., 9., 15., 27. ja 31. XII, seejärel Humperdincki „Hansuke ja Greteke“ 6., 17., 23. ja 28. XII. Veel on tema käe all vaatajate ees Bernsteini „West Side Story“ 18., 21. ja 26. XII ning Offenbachi operett „Ilus Helena“ 12. XII.
6. XII Nicolas Horvath esitab Pariisi Saint Gervais’ kirikus ülevaatekava Jaan Räätsa klaveriloomingust. Ettekandel on „Variatsioonid“ op. 6 (1958), I sonaat op. 11 nr 1 (1959), II sonaat op. 11 nr 2 (1959), III sonaat op. 11 nr 3 (1959), IV prelüüd op.33 (1968), „Tokaata“ (1968), bagatellid nr 3, 4, 8, 15, 22 op. 50 (1973), „Marginaalid“ nr 1 ja 19 op. 65 (1979-80), IX sonaat op. 76 (1985, rev 2014), „Eesti prelüüdid“ Cm, F#, Gm op. 80 (1988-89), „Autogramm“ op. 110 (1999), X sonaat op. 111 (2000, rev 2014), „Raadio 4“ op. 124 (2004, rev 2014), prelüüd op. 128 (2014).
6. ja 12. XII JuhanTralla laulab Rodolfo osas Puccini ooperis „Boheem“ Mannheimi Rahvusteatris, dirigent Dan Ettinger.
6., 11. ja 25. XII Hendrik Vestmanni etendused Bonni Ooperi muusikajuhina Bonni Teatris: 6. ja 11. XII juhatab ta Mozarti „Così fan tutte“ esietendusi, lavastajaks Dietrich Hilsdorf, 25. XII on Bonnis laval Wagneri „Lendav Hollandlane“. Mozarti ooperi uuslavastuses laulab Don Alonso osas Priit Volmer, Wagneri ooperis astub Volmer üles Dalandi osas.
7. – 12. XII Scottish Ensemble’i kavas „Three Pärts Bach“ on kuuel kontserdil Arvo Pärdi muusikat (Dundee, Edinburgh, Glasgow, Aberdeen, Inverness, Perth), kõlavad „Fratres“, Toccata „Kollaažist B-A-C-H“ ja „Summa“. Juhatab Matthew Truscott.
8. – 13. XII Cellooktet Amsterdami kontserdid Arvo Pärdi teostega Hollandis (Arnhem, Amsterdam, Leiden, Bloemendaal): „Solfeggio“, „Missa brevis“, „Summa“, „Siloua’s Song“, „Psalom“ ja „O-Antiphonen“. 11. XII oodatakse heliloojat aukülalisena kontserdile Amsterdami Westerkerkis.
9. XII Olari Elts dirigeerib Ungari Rahvuslikku Sümfooniaorkestrit Budapestis Bartóki-nimelises rahvuslikus kontserdisaalis, kavas Erkki-Sven Tüüri „Exodus“, Bernsteini „Serenaad“ (solist Bárnabás Kelemen) ja Brahmsi I serenaad.
9. – 15. XII Kristjan Randalu kontserdid Dhafer Youssefi kvarteti koosseisus: 9. XII on kontserdipaigaks Théâtre populaire romand Šveitsis La Chaud-de-Fondsis, 11. XII Portugalis Lissaboni Culturgesti suur auditoorium, 12. XII Poolas Wroclawis Rahvusliku Muusikafoorumi peasaal ja 15. XII Prantsusmaal Briançonis Théâtre du Briançonnais’s. Kõikjal on kavas „Lindude reekviem“.
10. XII Arnold Schoenberg Chor esineb Erwin Ortneri käe all Viinis Püha Vergiliuse kabeli pidulikul taasavamisel, Arvo Pärdilt esitatakse pala „The Deer’s Cry“ ning maailmaesiettekandes tema 5minutiline „Kleine Litanei“ („Väike ühispalve“), mis on Viini Muuseumi tellimus ning mille Pärt on koorile ja tema dirigendile pühendanud.
10. XII Kammerkoor The Sixteen esitab Harry Christophersi juhatusel kontserdisarjas „Spirituality and Holy Minimalism“ Londonis Kings Place’is (Hall One) Pärdi teosed „The Deer’s Cry“ ja „Morning Star“.
10. XII Ansambel U: esineb Roomas 52. festivalil „Nuova Consonanza“. Kava „Il suono tattile“ on pühendatud Ivan Fedele loomingule, kellega toimub vestlus enne kontserti. Fedelelt on kavas „Immagini da Escher“, „Aforisma“ ja „Maja“, samas on ettekandel Helena Tulve „In a nakht fun yeridah“ ja Tatjana Kozlova-Johannese „Horisontaalid“. Kaastegevad sopran Livia Rado ja dirigent Filippo Perocco.
11. XII Rupert Gough juhatab Choir of Royal Holloway ees Arvo Pärdi „Magnificat’i“, kontsert Londonis Christ Church Spitalfieldsis.
11. – 16. XII Eesti Rahvusballeti viis külalisetendust Venezias Teatro La Fenices, dirigeerib Risto Joost. Laval on Minkuse ballett „Bajadeer“.
12.-13. ja 19. XII Kristjan Järvi kontserdid MDR Leipzigi Raadio sümfooniaorkestriga Suhli Kongressikeskuses ja Leipzigi Gewandhausis.12. ja 13. XII on kavas „Leipzig – Viin“ „Vahemäng ja karnevalimuusika“ Franz Schmidti ooperist „Notre Dame“, aariad E. W. Korngoldi ooperist „Das Wunder der Heliane“ (solist Ann-Helen Moen) ning Mahleri I sümfoonia D-duur. 19. XII kavas Gewandhausis on Ligeti „Concert Românesc“, Bartóki „Ungari pildid“ Sz 97, Weineri „Ungari rahvatantsud“ (süit op. 18), Kodály süit „Háry János“, V. Cosma ja J. Williamsi filmimuusikat. Solist on Roby Lakatos viiulil koos oma ansambliga.
13. XII KatrinTargo on solistiks Michael Haydni missa „Deutsches Hochamt“ esitusel Viini Augustinerkirches, koos kiriku koori, orkestri ja solistidega, dirigent Thomas Böttcher, orelil Wolfgang Capek.
16. – 19. XII The Tallis Scholars esineb Peter Phillipsi juhatusel Hollandis, kava vt 3. XII, kontserdipaikadeks on Eindhoven, Tilburg, 18. XII Amsterdami Muziekgebouw’ suur saal, ja UKs 19. XII Londonis St. John’s Smith Square’i kiriku kontserdisaalis.
18. XII Helsingis Kallio kirikus on ettekandel Arvo Pärdi „Te Deum“, esitajaiks keelpillikvartett Kamus ning kammerkoor EMO Ensemble.
18. ja 20. XII Camerata Salzburgi kavas Roger Norringtoni juhatusel on Pärdi „Trisagion“, kontserdid Mozarteumi suures saalis. Ettekandel veel Corelli, Vivaldi ja Haydn.
18. XII Temple Church Choir laulab Londonis Arvo Pärti: „The Deer’s Cry“, „The Woman with the Alabaster Box“, „De profundis“, „Morning Star“. Juhatab Greg Morris. Sama päeva ennelõunal mängib Greg Morris orelil pala „Annum per annum“.
19. XII NewYorgis Paula Cooperi galeriis tuleb esiettekandele S.E.M. Ensemble’i nüüdismuusikakavas Liisa Hirschi uusteos „Four Glides“. Ansambli kunstiline juht ja dirigent on nimekas Petr Kotik.
20. XII Mihhail Gerts dirigeerib Hageni Teatris Hageni Filharmooniaorkestri ning teatri laste- ja noortekoori advendikontserti: kavas Humperdinck, Händel, Mozart, Adam, Moscheles, Franck, F. X. Gruber.
20. XII Lüdenscheidi Kultuurimajas Saksamaal mängib Casal Quartett Arvo Pärdi „Fratres’t“.
22. ja 23. XII ning 26. ja 27. XII Paavo Järvi juhatab NHK Sümfooniaorkestrit Tōkyō NHK Hallis. Ettekandel on Beethoveni IX sümfoonia d-moll op. 125, kaastegevad on Kuitachi Muusikakolledži koor ning solistid Maki Muro, Etsuko Kanoh, Kei Fukui ja Hidekazu Tsumaya.
23. XII Peterburi Jaani kirikus on ettekandel traditsiooniline kontsert „Euroopa jõulud“, esinevad Oksana Sinkova, Alina Sakalouskaja ja Kadri Ploompuu. Kavas on Bach, Pachelbel, Purcell, Daquin, Rodrigo, Piazzolla, Tariverdijev ja Tatjana Dolganova.
30. XII Riia luteri kirikus tuleb ettekandele Bachi „Jõuluoratoorium“, mida dirigeerib Risto Joost. Esitajaiks on Läti Raadio koor, Sinfonietta Rīga ning solistid Elīna Šimkus, Helen Lepalaan, Oliver Kuusik ja Kalvis Kalniņš.

Varasemast
30. XI Erkki-Sven Tüürile anti Müncheni Kunstnike Majas üle Christoph ja Stephan Kaske Fondi heliloojapreemia.
30. XI Maria Faust dirigeeris Taani Raadio uues kontserdisaalis toimunud Taani muusikaauhindade galal Taani Raadio Big Bandi, esitades neile loodud enda pala „Blessed Art Thou“.
26. XI Paavo Järvi kuulutati prantsuse juhtiva muusikaajakirja Diapason 2015. aasta artistiks. Ajakiri nimetab igal aastal oma kuldauhinnad (Diapason d’Or) ja nii on eesti dirigent Diapason d’Or. Artist d’Année laureaat, seda juba teist korda.
26. XI Ingrid Lukas võitis Šveitsis maineka preemia „Werkjahr 2015“. Preemia andis talle üle Zürichi linnapea.
14., 25. ja 29. XI Mihhail Gerts dirigeeris Hageni Teatris oma uuel töökohal esimese uuslavastuse, Lehári „Naeratuste maa“ hästi vastuvõetud avaetendusi, opereti lavastas Rolf Hüve.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp