Tartu Kunstimuuseum esitleb kataloogi „Endel Kõks. Vapruse, vabaduse ja rõõmuga!“ 20. märtsil

2 minutit

Kolmapäeval, 20. märtsil kell 16.00 esitleb Tartu Kunstimuuseum näitusemajas, Raekoja plats 18 kataloogi „ENDEL KÕKS. VAPRUSE, VABADUSE JA RÕÕMUGA!“. Endel Kõksi elule ja loomingule keskenduv väljaanne on Tartu Kunstimuuseumil juba kolmas pagulaskunsti puudutav monograafia, 2005. aastal ilmus „Konfliktid ja pihtimused. Karin Luts 1904–1993“ ja 2008. aastal „Eerik Haamer“, viimane koostöös Kumu kunstimuuseumiga.

Seekordses väljaandes kõrvutatakse „rahvusvahelise mehe“ loomingut kunagise „Tartu kolmiku“ kahe kodumaale jäänud liikme Elmar Kitse ja Lepo Mikko omaga. Tartu kolmikuks ristis 1939. aasta Kujutava Kunsti Sihtkapitali Valitsuse sügisnäitusel esinenud noored pallaslased kunstikriitik Hanno Kompus ning  nimetus jäi püsima nii kodu- kui ka välismaal.

Näituse kataloog sisaldab artikleid Kõksi kodus ja võõrsil sündinud maaliloomingu ja graafika ning Tartu kolmiku kohta. Esmakordselt tutvustatakse teda ka produktiivse kunsti ja kultuuri teemadel sõna võtva kirjamehena, aktiivse kaastöölisena väliseesti ajakirjandusele, ja arhivaarina, pagulaseesti kunsti ajaloo materjalide visa talletajana. Probleemidest pagulaskunsti maailmas ja kunstniku elus annavad ettekujutuse väljavõtted Endel Kõksi kirjavahetusest Arno Vihalemmaga, tema Ystadis elanud graafikust, luuletajast ja publitsistist sõbraga. Taasavaldatud on ka Kõksi essee „Kilde Tartu profiilist”, mis annab elava ülevaate linna värvikast kultuurielust vahetult enne suuri ajaloolisi muutusi 1940. aastatel. Kõks pidas kunstnike monograafiate juures kõige tähtsamaks „igasuguseid nimestikke, mis on ju selge informatsioon ja annab tööle baasväärtuse”. Lugupidamise märgiks oleme ka meie kataloogi lisanud Kõksi teoste ja näituste

nimestikud ning bibliograafia. Kõksi tegevuse seni lähemalt tutvustamata tahud selginesid käesolevat näitust ja kataloogi kavandades, kui avanes tema laiahaardeline tegevus kunstielu organisaatorina, kirjamehena, kriitikuna ja kultuuriloolasena.  300-leheküljelises kataloogis on enam kui 800 reproduktsiooni ja eluloolist fotot.

Artiklite autoriteks on Reet Pulk-Piatkowska, Tõnis Tatar, Reet Mark, Ene Asu-Õunas ja Tiiu Talvistu, toimetajaks Tiiu Talvistu, keeletoimetajaks Kristi Metste, tehniliseks toimetajaks Peeter Talvistu,  resümeed tõlkis inglise keelde Kersti Unt, raamatu kujundas Andres Rõhu ja trükkis Greif OÜ.

Kataloogi toetasid Eesti Kultuurkapital ning Erika ja Osvald Timmase Mälestusfond.

Näitus „Endel Kõks. Vapruse, vabaduse ja rõõmuga!“ jääb Tartu Kunstimuuseumis avatuks 24. märtsini 2013.

Olete oodatud!

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp