Kutse rühmanäituse “Romeo ja Julia” avamisele 7. veebruaril Y-galeriis

2 minutit

7. veebruaril kell 18 avame Tartus Y-galeriis rühmanäituse “Romeo ja Julia”.

 Osalevad kunstnikud: Kristiina Hansen, Tõnis Kenkmaa, Laura Kuusk, Johannes Säre, Triin Tamm, Laura Toots, Anu Vahtra, Ånond Versto, Sigrid Viir. Kuraator: Anneli Porri 

“Teate seda tunnet, kui tahaks väljendada oma erutust, afekti, igavust, sõltuvust, suutmatust, tahet, püüdu, võimetust, igatsust, frustratsiooni, sest miski ei ole meie käe või soovide järgi, taipamist, ebakindlust… aga ei saa, sest ei ole või ei leia õigeid sõnu. Sõnad ei ole isegi õiged, sest tunded on niivõrd kehalised, füüsiliselt aistitavad. Siis jääb üle ainult vastata sellele tundele ja väljendamispüüule asjadega ja tegevusega, elada see endast välja, luua objekt, mis näitaks nii selgelt ja möödapääsmatult, mis tunne on igatseda, erineda, olla kohatu, tähtsusetu, kuuluda kuhugi, olla supervõimetega.

“Romeo ja Julia” on näitus kunstnikuobjektidena metaforiseeritud ready-made’idest. Näituseteosed on kõik kunstnikuobjektid, mis kasutavad igapäevaste tarbeesemete vormi või selgelt äratuntavaid materjale – köögitarbed, mööbel, voolik, ämber, post-it paber, kingad, õhkmadratsid, kummipael, tsement – , aga väikeste sekkumiste ja modifikatsioonide tõttu on nad muudetud kunstniku afekti väljendavaks žestiks. 

Hoolimata osalevate kunstnike fotograafia- või graafikaalasest haridusest võib esitatud töid pidada pigem skulptuurideks, ükskõik kas reaalses ruumis eksisteerivateks või ainult fotol näha olevateks ajutisteks konstruktsioonideks.

Näitusetervikule andis nime Tõnis Kenkmaa omavahel ühendatud pooltühjade õhkmadratsitega töö “Romeo & Juliet”, mis esitab kõige paremini vastastikust sõltuvust, kehataju, vaataja varasemaid kogemusi ja psühholoogilist pinget. Samal ajal on kõik nii romantiline, ebaromantiline, banaalne ja eriline. 

Näitusetööde põhistrateegiaga tähistame ühtlasi 100 aasta möödumist Marcel Duchampi esimesest ready-made’ist.” 

Näitusega kaasneb raamat, mille koostas ja toimetas Anneli Porri, kujundas Indrek Sirkel ja välja andis kirjastus Lugemik. Tekstide autorid Anneli Porri ja Kristiina Hansen, intervjuud kunstnikega tegi Laura Toots.

Näituse installatsioon ja kujundus Valge Kuup OÜ. 

Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Jaana Jüris, Neeme Külm, Mariliis Oksaar, Tanel Paliale, Sohvi Viik 

Näitus jääb avatuks 23. veebruarini 2013.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp