Filmimaailm

2 minutit

„Venelased välismaal”

7. – 14. novembrini peetakse Moskvas Aleksandr Solženitsõni nimelises kultuurikeskuses (Dom Russkoje Zarubežja) kuuendat korda rahvusvaheline filmifestival „Venelased välismaal” („Russkoje Zarubežja”). Programmis on alati olnud kinofilme igast ilmakaarest ning ka omamaiseid linateoseid aegade jooksul võõrsile kolinud emigrantide saatusest. Tänavune festival on pühendatud Andrei Tarkovski mälestusele: ta oleks 4. aprillil saanud 80aastaseks. VI filmifestivalil linastub viis mängufilmi ja 17 dokumentaalfilmi Suurbritanniast, Tšehhist, Bulgaariast, Eestist, Kreekast, Hiinast ja mujalt. Portreteeritavateks on näiteks Fjodor Šaljapin, Vladimir Nabokov, Jossif Brodski, Viktor Nekrassov, Konstantin Melnik, Igor Ustinov ja Tihhon Trojanov. Retrospektiivis on plaanis näidata Sergei Kolossovi mängufilmi „Ema Maria” (1983), Juri Võšinski mängufilmi „Venemaa valge lumi” (1980) ja mitut tõsielufilmi. Eesti dokumentalistikat esindab Aljona Suržikova pooletunnine tõsielufilm „Mehed” (2011).

Lähiminevikus lahkunuid

Eduard Volodarski (3. II 1941 – 8. X 2012), Harkovis sündinud vene dissidentlik stsenarist ja dramaturg. Lõpetas 1968. aastal Üleliidulise Riikliku Kinematograafiainstituudi. Esimese laiemat tähelepanu äratanud stsenaariumi kirjutas ta Nikita Mihhalkovi täispikale debüütmängufilmile, seikluslikule eastern’ile „Võõrastele oma, omadele võõras” (1974). Neljast-viiest riiulifilmist tõusevad esile Aleksei Germani „vähepatriootlik” sõjadraama „Proovilepanek” (1971) ja naturalistlik ajaloodraama 1935. aastast „Minu sõber Ivan Lapšin” (1984), mõlemad klassikafilmid pääsesid kinoekraanile alles 1986. aastal. Teisi olulisemaid filmitöid: „Viktor Krohhini teine katse”, „Jemeljan Pugatšov”, „Trahvipataljon”, „Demidovid”, „Inimesed ookeanis”. Volodarski on kirjutanud ka kümmekond näidendit ja rohkesti ajaloolist fantastikat.

Carlo Rambaldi (15. IX 1925 – 10. VIII 2012), itaalia eriefektide meister, kelle loomingut on tunnustatud kolmel korral Oscariga (1977, 1980 ja 1983). Rahvusvahelise maine kindlustasid Ridley Scotti ulmepõnevik „Tulnukas” („Alien”, 1979) ning Steven Spielbergi fantaasiafilmid „Kolmanda astme lähikontaktid” (1977) ja „E. T. – sõber kaugelt” (1982). Bologna Kaunite Kunstide Akadeemias õppides vaimustus Rambaldi Pablo Picasso ja Renato Guttuso loomingust, tema hobiks oli elektromehaanika ja inimese anatoomia. Filminduses tegutses ta 1963. aastast ning tegi koostööd selliste nimekate kineastidega nagu Federico Fellini, Pier Paolo Pasolini, Dario Argento, Andy Warhol ja David Lynch.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp