Filmimaailm

3 minutit

21. – 30. juunini leiab aset XXXIV Moskva rahvusvaheline filmifestival, naaberriigi suurim filmipidu (http://www.moscowfilmfestival.ru/). Festivali president on endiselt Nikita Mihhalkov ja programmidirektor Kirill Razlogov. Erinevalt varasemast ei toimu avatseremoonia mitte enam Puškinskis, vaid kinos Oktjabr. 17 peaauhinnale konkureeriva ekraaniteose seas on Jevgeni Paškevitši mõistulugu „Golfi hoovus jäämäe all” (Läti-Vene ühisprojekt, ühes kõrvalosas Lembit Ulfsak), Peeter Simmi „Üksik saar”, Renita Litvinova karmrealistlik armastusdraama „Rita viimane muinaslugu”, Andrei Proškini ajaloofilm „Hord” („Orda”) ja István Szabó draama „Uks” (peaosades Helen Mirren ja Martina Gedeck). Selleaastase retrospektiivprogrammi üldpealkiri on „Pildid näituselt”. Festivaližürii esimees on brasiilia kineast Héctor Babenco.

25. – 30. juunini peetakse Peterburis XX „Festivalide festival”, mille president ja programmidirektor on sel aastal Aleksandr Mamontov (http://www.filmfest.ru/archives2012_1.html). Sel festivalil pole praegu kuigi hea renomee. Mulluse korraldamatuse tõttu jäi ära Peterburi „Filmifoorum” ning tagasi astuma olid sunnitud festivali senine president Aleksei German (vanem) ja programmidirektor Andrei Plahhov. Lenfilmi produktsioonist valiti tänavuseks retrofilmiks Konstantin Lopušanski allegooriline ulmepõnevik „Inetud luiged” (2006).

6. – 10. juulini peetakse Vologdas juba kolmandat aastat Euroopa uuema filmi festivali „Hääled” („Voices”,http://www.voices-festival.org/). Festivali president on Igor Lõssenko ja programmidirektor Igor Guskov. Tänavu on fookuses saksa filmikunst. Ametlikus võistlusprogrammis on näiteks David Wnendti režiidebüüt „Naisvõitleja” („Kriegerin”), Vincent Garenqi krimidraama pedofiiliast „Süüdlane” („Presumé coupable”), rootslase Axel Peterseni põnevik „Avalon”, hispaanlase Nacho Vigalongo ulmedraama „Tulnukas kosmosest” („Extraterrestre”), Aki Kaurismäki „Le Havre – sadamalinn” ja Viktor Kossakovski unikaalne dokumentaal „Elagu antipoodid!”.

8. – 15. juulini korraldatakse IX Jerevani rahvusvaheline filmifestival „Kuldne aprikoos” („Golden Apricot”, http://www.gaiff.am/en/). Festivali peadirektor on Arutjun Hatštrjan, programmidirektor Mihhail Stamboltsjan ja president Atom Egojan. Nagu varemgi, demonstreeritakse koguni võistlusfilmidest suurem osa otse DVD-lt, kuna riigi kinode olukord ei taha kuidagi paraneda. Konkursiprogrammis on näiteks Vassili Sigarevi „Elada”, Sergei Loznitsa „Udus”, Katrin Lauri „Hauakaevaja tütar”, šveitslanna Ursula Meieri „Õde”, prantslase Pierre Schoelleri „Minister”, dokumentaalfilmidest venelase Aleksei Vahruševi „Tundraraamat”, serblase Goran Radovanovići „Koos Fideliga võib juhtuda mida tahes”, armeenlase Arman Jeritsjani „Donkeymentory”. Põhižürii esimeheks on hispaania veteranlavastaja Victor Erice.

13. – 21. juulini toimub Odessa rahvusvaheline filmifestival (http://oiff.com.ua/). Festivali president on Viktoria Tigipko ja programmidirektor Ilja Djadõk. Tänavused aukülalised on Sergei Loznitsa, Peter Greenaway, Geraldine Chaplin ja Todd Solondz. Filmipeo korraldajate ja sellel osalejate sõnutsi on Odessal teiste festivalidega võrreldes suur eelis: rahaga ei koonerdata, absoluutselt kõik on suurejooneline, meeldejääv ja toimib ideaalselt. Rahvusvahelises võistlusprogrammis on 11 linateost, teiste seas ungarlase Endre Hulesi „Neitsi tantsib kuni surmani”, iirlanna Kirsten Sheridani „Nukumaja”, ukrainlase Valentin Vasjanovitši „Tavaline lugu”, šveitslase Peter Luisi „Liivainimene” ja baski Álex de la Iglesia „Viimane elusäde”. Kavas on ülevaatlik retrospektiiv ukraina filmikunsti tähtteostest 1990. aastaist tänase päevani.

Jaga

Samal teemal

Jaga
Sirp